Milé dámy, predstavujeme Vám nový projekt Orientálny tanec v kocke, prvý svojho druhu organizovaný štúdiom Mafra z Bratislavy (www.studiomafra.sk). Tento projekt je určený pre ženy a dievčatá, ktoré sa chcú tancu venovať intenzívnejšie než v rámci bežných kurzov č…i tréningov na vystúpenia. Program sa koná od januára 2012 do júna 2012, v jeden víkend počas každého mesiaca. Výučba bude prebiehať v Bratislave. Seminár prebiehať vždy v sobotu a v nedeľu sa odučí tá istá téma tj. otvárame momentálne dva termíny – sobotný a nedeľný. Súčasťou programu sú počas jedného vyučovacieho dňa dve hodinové prednášky a štyri hodiny tanca (jedna/dve choreografie). Náplňou kurzu je (pre detailnejšie info pozri rozvrh jednotlivých hodín): história OT, hudobná teória a prax, megance, tarab, drum solo, ako postaviť repertoár na vystúpenie, príprava na vystúpenie, tzv. make-up tutorial, fusion – hodvábne vejáre, folklór – saidi, arabské rytmy, prstové činelky, improvizácia a stavba choreografie, atď.. Súčasťou je aj live vystúpenie pred publikom a podrobný rozbor tohto vystúpenia medzi lektormi a danou tanečnicou. Celý program je ukončený praktickou a teoretickou skúškou z tanca a obdržaním osvedčenia o absolvovaní tohto programu, tj každá účastníčka bude objektívne oznámkovaná. Na skúšku bude prizvaný aj externý tanečník/tanečnica. Skúška prebehne v auguste s náhradným termínom v septembri. V prípade záujmu nadviažeme s nadstavbou Kocky II v januári 2013. Chceli by sme Vás upozorniť, že sa nejedná o získanie certifikátu na lektorskú činnosť, ale o skvalitnenie úrovne orientálnych tanečníc na Slovensku. Sprevádzať projektom Vás ako lektorky budú: Ranya Malovičová a Daniela Zaghareet Tóthová, s podporou Marty Augustínovej – lektorky a majiteľky štúdia Mafra v Bratislave.
Niečo o lektorkách:
Ranya Malovičová:
Ranya sa začala učiť orientálny tanec u diplomovanej lektorky Najly v Bratislave. Väčšinu kariéry však pôsobí v zahraničí, najskôr na Azúrovom pobreží na juhu Francúzska a neskôr v Paríži, kde momentálne pôsobí a žije. V roku 2008-2009 strávila 12 mesiacov v Káhire v Egypte, kde sa intenzívne venovala štúdiu orientálneho tanca – ako klasického raks sharki tak aj rôznych foriem folklóru – s renomovanými pedagógmi a tanečníkmi. Veľkým obohatením pre ňu bola účasť na festivaloch Nile Group ale najmä možnosť šesť mesiacov študovať so svetoznámym Mahmoud Reda Folkloric Troupe, jedným z dvoch egyptských národných folklórnych súborov. Vzhľadom na prísne egyptské zákony ma túto možnosť len veľmi málo cudzincov. Následne sa Ranya stala sólistkou súkromnej folklórnej skupiny Reda Yassin Folkloric Troupe, s ktorou mala angažmány napríklad v hoteli Semiramis alebo v Dream Parky (6th October City) a s ktorou mala možnosť tancovať na tých istých svadbách ako napríklad Dina. Taktiež bola tým istým managementom zastupovaná ako orientálna tanečnica, vďaka čomu mala možnosť ako hlavná tanečnica tancovať na svadbách, zásnubách, narodeninách a iných akciách v najlepších hoteloch a kluboch Káhiry. Odvtedy sa každoročne vracia do Egypta pracovať týmto súborom. V roku 2010 sa na šesť mesiacov vrátila na Slovensko a stala sa tvárou piatkových večerov vychytenej bratislavskej reštaurácie Marrakech a absolvovala viacero televíznych vystúpení. Je taktiež zakladajúcou členkou združenia Sharqiyat, ktoré sa venuje kultúre a umeniu Blizkého a Stredného Východu a organizuje veľkolepé show a workshopy so zahraničnými hosťami. Počas výučby sa Ranya zameriava nielen na pohybovú techniku, ale takisto podrobnú hudobnú teóriu, históriu tanca a orientálnej hudby. Znalosť arabského jazyka jej umožňuje hlbšie chápanie piesní a arabskej kultúry. V r. 2011 sa Ranya zúčastnila súťaže Berlin Summer Festival (B. a H. Cifuentes) kde obsadila tretie miesto v kategórii Raqs sharki profesionál. Taktiež sa zúčastnila súťaže organizovanej poľskou tanečnicou Surayiou Egyptian fever festival, kde obsadila prvé miesta v kategóriách Baladi a Golden Era. Popri tanci Ranya dokončila magisterské štúdium na Parížskom inštitúte politických vied so zameraním a Blízky Východ a medzinárodnú bezpečnosť, čo jej umožnilo získať aj iný pohľad na arabský svet.
Daniela Zaghareet Tóthová:
Zaghareet pôsobí ako lektorka v bratislavskom tanečnom štúdiu Mafra. Ako dieťa absolvovala krátku dvojročnú základnú baletnú pohybovú prípravu. Osem rokov sa venovala hre na klavír, ktorá spolu s hudobnou teóriou rozšírila jej obzor vnímania hudby. S orientálnym tancom sa zoznámila v roku 2002 na pravidelných kurzoch. Intenzívne sa orientálnemu tancu venuje od roku 2005, kedy začala viesť pravidelné kurzy v štúdiu Mafra. Jej najobľúbenejším štýlom je klasický egyptský orientálny tanec raqs sharki a egyptské folklórne tance. Venuje sa aj modernejším formám orientálneho tanca, rôznym druhom fusion, ale aj folklórnym tancom mimo oblasti Egypta tj. zo Saudskej Arábie, Sýrie a Libanonu. Za jeden z významných míľnikov vo svojom tanečnom vzdelaní považuje svoju účasť na prestížnom festivale orientálneho tanca Nile group festival v Káhire v roku 2008. Tu mala možnosť absolvovať výuku u skvelých tanečníkov pôsobiacich v Egypte i zahraničí – Mahmoud Reda, Farida Fahmy, Youssry Sharif, Hassan Khalil, Ahmed Fekry, Asmahan of Cairo, Khaled Mahmoud, Freiz, Nour atď.. Druhým míľnikom bolo absolvovanie lektorského kurzu u českej tanečnice Lízy Vegrovej a individuálna výuka u českej tanečnice Shereen. Ďalej sa vzdeláva u tunajších i množstva zahraničných lektorov, navštevuje rôzne festivaly a workshopy. Medzi najzvučnejšie mená tanečníkov u ktorých sa vzdeláva patrí Tito Seif, Sadie Marquadt, Jillina Carlano, Nour, Khaled Mahmoud, Katka Krejčová, Alexej Riaboshapka, Wael Mansour, Raqia Hassan, Azziza of Cairo, Randa Kamal, Mercedes Nieto, Ehab Gadala, Shereen, Eglal, Lulu Sabongi, Azad Kaan … V roku 2010 sa rozhodla skúsiť tancovať aj súťažne – úspech dosiahla v Budapešti na medzinárodnom festivale Raqs sharki – prvé miesto v kategórii Raqs sharki advanced a tretie miesto v kategórii Folklór profi. V roku 2011 sa zúčastnila prestížneho festivalu tanca Let’s dance v Prahe kde sa umiestila na prvom mieste v súťažnej kategórii klasický orientálny tanec profesionál. Ďalej vedie pravidelné kurzy v štúdiu Mafra, vyučuje workshopy v SR, vzdeláva sa, tvorí vlastné choreografie, vystupuje a súťaží. Pri výuke využíva svoje vzdelanie a skúsenosti z oblasti medicíny.
Rozvrh jednotlivých hodín:
1. 21. január 2012 So, Ne História orientálneho tanca, hudobná teória a prax – nástroje, typy skladieb, maqamy, vývoj hudobných aranžmánov, ako interpretovať pohybovo jednotlivé nástroje
2. 18. február 2012 So,Ne Megance, arabské rytmy – Megance – čo to je? Ako sa používa? Aké časti obsahuje? Megance choreo. Arabské rytmy (najhlavnejšie) a ich interpretácia
3. 17. marec 2012 So, Ne Drum solo, Tarab – etymológia a použitie slova tarab, jeho význam v tanečnom slovníku, skladby, interpreti, choreo. Podrobný rozbor rôznych perkusívnych nástrojov, technika shimmy a izolácie.
4. 14. apríl 2012 So, Ne Egyptská zlatá éra, Fusion a show bellydance – Golden era – významne osobnosti tanca, filmu, divadla, hudby, charakteristický štýl jednotlivých tanečníc (Samia, Naima, Taheya, Souheir, Fifi). Fusion a show – odkiaľ sú ktoré prvky? Hodvábne vejáre – choreo.
5. 26. máj 2012 So, Ne Egyptský folklór, saidi, práca sa publikom – prehľad folklórnych tancov podľa geografickej oblasti, bližšie: saidi – assaya, tahteeb, choreo s paličkou. Prispôsobenie vystúpenia (javisko, reštaurácia, oslavy, súťaže), make-up tutorial.
6. 23. jún 2012 So, Ne Improvizácia a choreografia, prax – Umenie improvizácie, tvorba choreografie, teória práce s priestorom (Laban), vystúpenie – účastníčky vystúpia pred živým publikom, feedback a podrobný rozbor vystúpenia.
7. 25. august 2012 So, Ne Skúška – teória a prax
8. september 2012: So, Ne Náhradný termín skúšky podľa dohody
Výučbový deň: 10:00-11:00 prednáška, 11:00-13:00 tanec, 13:00-14:00 obedová prestávka, 14:00-15:00 prednáška, 15:00 – 17:00 tanec
Miesto konania: Štúdio Mafra, Škultétyho č. 1 /Dom Techniky, 1. poschodie vpravo/, Bratislava
Viac info a nahlasovanie: do 15.01.2012 na mafra@studiomafra.sk, alebo telefonicky 02/43427627 (po 16:00), 0902 550 758 (po 10:00)